Usługa, która łączy w jednym pakiecie Internet, telefon i telewizję. Należy tę usługę postrzegać jako pewien model biznesowy, a nie jako rozwiązanie techniczne lub powszechny standard.
Triple play oferowane jest przez operatorów telewizji kablowej za pomocą kabla koncentrycznego oraz operatorów telekomunikacyjnych za pomocą jednoparowego kabla telefonicznego bądź światłowodu. Z wszystkich trzech usług użytkownik może korzystać równocześnie, gdyż poszczególne usługi nie kolidują ze sobą wykorzystując swoją odrębną część pasma, dzięki czemu sygnały wymienionych usług docierają do poszczególnych urządzeń bez żadnych zakłóceń i w tym samym czasie.
Korzyści jakie daje usługa triple play to:
,
Źródło: Wikipedia
Od teorii do praktyki…
Poniżej zamieszczamy kilka przykładów realizacji usługi Triple Play z wykorzystaniem światłowodu jako medium transmisyjne.
Wariant 1 – Sieci Ethernet, brak stacji czołowej, telewizja IP
Usługa realizowana jest w sieci Ethernet o dowolnej strukturze. Szkielet sieci stanowią połączenia światłowodowe 1Gbit/s. Odbiorcy mogą być podłączani za pomocą światłowodu (FTTH) lub kablem UTP.
W ramach Triple Play dostarczane są usługi:
Kontent telewizyjny dostarczany jest od operatora zewnętrznego w postaci gotowego strumienia multikastowego zawierającego programy telewizyjne w formacie MPEG. Zadaniem ISP jest stworzenie sieci IP wspierającej transmisję pakietów multikastowych. Należy więc stosować przełączniki warstwy 2 z obsługą protokołów IGMP Snooping, a jako router brzegowy przełącznik warstwy 3 z obsługą PIM.
Po stronie klienta można stosować całą gamę urządzeń IP a ograniczenia mogę wynikać tylko z restrykcji nakładanych przez dostawcę. Sieć Ethernet można bezpośrednio wpiąć do karty sieciowej komputera/konsoli, można też stosować huby/switche, routery czy urządzenia WiFi. Telefonie IP używa się stosując telefony IP, bramki VoIP lub programów na komputerze. Do odbioru telewizji potrzebny jest dekoder cyfrowy – tak zwany Set Top Box.
Wariant 2 – Sieć Ethernet, własna stacja czołowa, Telewizja IP
Model ten jest identyczny jak w przypadku wariantu 1 z ta różnicą, że usługodawca nie kupuje gotowego kontentu telewizyjnego. Konieczny jest więc odbiór programów telewizyjnych z anten naziemnych lub satelitarnych oraz ich obróbka w taki sposób, aby możliwa była transmisja w postaci strumieni multikastowych.
Budowa stacji czołowej oraz wysoce wydajnych urządzeń do kompresji obrazu w czasie rzeczywistym jest przedsięwzięciem kosztownym i wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Staje się ono opłacalne przy większej ilości abonentów. Czasami też zakup kontentu telewizyjnego jest nieopłacalny lub też niemożliwy ze względów technicznych (brak szybkiego łącza od dostawcy). Usługi do klienta końcowego mogą być dostarczane również włóknem światłowodowym (FTTH).
Wariant 3 – Telewizja analogowa w pasywnej sieci światłowodowej (PON)
Multipleksowany analogowy sygnał telewizyjny jest przekształcany przez transmiter na postać optyczną o długości fali najczęściej 1550nm (choć spotykane są również inne rozwiązania). Często za transmiterem konieczne jest zastosowanie dodatkowego wzmacniacza optycznego. Za transmisję danych cyfrowych (IP) odpowiada urządzenie OLT, które wykorzystuje dwie długości fali: 1310nm i 1490nm do realizacji transmisji dwukierunkowej po jednym włóknie światłowodu.
Oba sygnały – cyfrowy i analogowy - są łączone za pomocą sprzęgacza światłowodowego i wprowadzane do jednego włókna światłowodowego. Za pomocą pasywnej sieci światłowodowej sygnał dostarczany jest do odbiorników ONU. Zakładając, że w naszym przypadku ONU posiada porty ethernetowe RJ45 oraz wbudowaną bramkę VoIP z portami RJ 11. Dodatkowo ONU posiada gniazdo RF na którym otrzymujemy elektryczny analogowy sygnał telewizyjny.
Wariant 4 – Telewizja cyfrowa w pasywnej sieci światłowodowej + Set Top Box
W porównaniu do wariantu 3 system jest mocno uproszczony po stronie dostawcy usług. Odpadają bowiem wszystkie urządzenia związane z analogowym sygnałem telewizyjnym. Telewizja w postaci cyfrowej traktowana jest tak samo jak ruch internetowy czy telefoniczny. Analogicznie jak w przypadku wariantów 1 i 2 kontent telewizyjny możemy kupować w postaci gotowej lub uruchomić własną cyfrową stację czołową.
Po stronie klienckiej obok ONU pojawia się dekoder telewizji cyfrowej tak zwany Set Top Box.
Jest to ciekawe rozwiązanie pozwalające na dostarczanie w pakiecie usług Triple Play w pełni cyfrową telewizję również z kanałami HD, bez konieczności stosowania Set Top Boxów po stronie odbiorców usług. Jest ono brane pod uwagę z uwagi na dość spory koszt Set Top Boxa oraz inne argumenty (na przykład: dodatkowy pilot, brak miejsca na urządzenie…).
Rozwiązanie wykorzystuje tuner DVB-T lub DVB-C zintegrowany z odbiornikiem telewizyjnym. Sygnał telewizyjny transmitowany jest tak jak w przypadku analogowej telewizji na fali 1550nm w pasywnej sieci światłowodowej (PON). U odbiorcy znajduje się ONU z gniazdem RF. Po stronie nadawczej sygnał telewizyjny musi być odpowiednio zmodulowany – modulacja QAM. W związku z powyższym niezbędne są inwestycje w stacji czołowej.