Mikrokanalizacja (mikro kanalizacja)
Budowa mikrokanalizacji polega na zaciągnięciu do rury kanalizacji wtórnej – zamiast pojedynczego tradycyjnego kabla światłowodowego – pakietu mikrorurek, do których wprowadza się w miaę potrzeby mikrokable światłowodowe. Innymi słowy jest to metoda zwielokrotnienia otworów kanalizacji teletechnicznej dająca możliwość zbudowania większej i bardziej skomplikowanej struktury kabli światłowodowych.
Pojedynczy kabel światłowodowy wypełnia rurę (np. o średnicy 40mm) zaledwie w ok.30%. Wiązka mikrorurek zapełni średnicę rury w 60-70%. Dodatkowo da nam możliwość stopniowego dokładania mikrokabli w miarę wzrostu zapotrzebowania na kolejne przyłącza.
Mikrokanalizacja jest szczególnie praktyczna w przypadku budowy sieci FTTH/FTTB ponieważ upraszcza sposób realizacji odgałęzienia światłowodu w punktach, w których chcemy przyłączyć np. kolejny budynek. Tradycyjna kanalizacja w tym miejscu wymaga umieszczenia studni kablowej, przecięcia kabla, wykonania w mufie spawów zarówno dla odgałęzionych włókien, jak i tych, które będą prowadzone „przelotowo” (co generuje straty optyczne w torze oraz dodatkowe koszty wykonania takich prac). Dzięki mikrokanalizacji z pakietu mikrorurek „wyciągamy” tylko tę, która ma trafić do danego punktu. Oddzielamy ją w trójniku lub bezpośrednio w ziemi, przedłużamy łącząc specjalnym łącznikiem zapewniającym hermetyczność mikrokanalizacji i kończymy w obiekcie. Teraz wystarczy już tylko z węzła sieci (np. szafa uliczna), metodą wdmuchiwania, wprowadzić światłowód o wymaganej liczbie włókien bezpośrednio do budynku (bez spawania na trasie, bez otwierania studni, itp.)
Zobacz również: